گزیده‌هایی از سخنان اخیر میرحسین موسوی: احتمال دارد که مطالبات جنبش بالاتر از حد فعلی رود

ما بدون نگاه به ایدئولوژی افراد و بدون توجه به طرز فکر آدم‌ها و حتا وابسته‌گی جمعیتی و حزبی آن‌ها، باید از حق‌شان دفاع کنیم و روبه‌روی ظلم و ستم ایستاده‌گی نماییم و لزوماً هم نباید هم‌فکر و هم‌عقیده‌ی او باشیم. و اگر این مسأله در جامعه‌ی ما نهادینه شود، ما گامی بسیار بزرگ به جلو برداشته‌ایم.

اهداف اولیه‌ی جنبش ناشی از مسأله‌ای بود که در آن زمان اتفاق افتاده بود و مردم برای پس گرفتن رأی خود به صحنه آمدند. وقتی با آن‌ها برخورد شد و مردم مسائل را شکافتند و بررسی کردند، متوجه شدند که این مسائل با مواردی دیگر ارتباط دارد و مطالبات مردم، نه به حالت تصادفی و یا عصبانیت، بلکه به دلیل تجزیه و تحلیل‌هایی که در جامعه اتفاق افتاد، گسترش پیدا کرد. مردم متوجه شدند که اشکالاتی در جامعه وجود دارد که یکی از این اشکالات، باعث شده تا به خیابان‌ها بیایند و یکی شوند. برای اجماع نسبی این جمع عظیم مردم، اجرای بدون تنازل قانون اساسی را مطرح کردیم که تعداد زیادی بتوانند با هم یکی شوند.

مردم حق دارند در آینده هم، همین قانون را دگرگون کنند و مطابق با شرایط، به سمت آن‌چه که می‌خواهند، آن را تغییر دهند.

مبارزان دوران پیش از انقلاب معتقد بودند باید ماشین حکومتی را گرفت تا همه‌چیز تغییر کند و به آرمان‌ها جامه عمل بپوشاند. اما امروز قضیه فرق کرده است؛ چرا که ما می‌گوییم باید و می‌توان جامعه را تغییر داد، تا خود جامعه سیستم را تحت تأثیر قرار دهد. ما به دنبال این نیستیم که به هر نحوی — حتا خشن و مسلحانه — سیستم را تسخیر کنیم، چرا که نتیجه‌اش فاشیسم و استبداد است.

چه‌طور است که در کشوری اسلامی که داعیه‌ی انقلاب فرهنگی دارد و در آن از معنویت و نورانیت حرف می‌زنیم بالاترین آمار اعدام در سراسر جهان وجود دارد؟ مشکل از افراد جامعه نیست؛ مشکل این‌جا است که کشور را طوری اداره کرده‌ایم که به این آمار برسیم. به نظرتان این نظام دچار مشکل نشده است که این‌قدر آمار اعدام در آن بالا است؟ این چه وضعی است که عده‌ای پشت در منتظر این باشند که چه زمانی به دار آویخته خواهند شد؟

اگر مواردی را که ذکر کردم، توسط نظام و حاکمیت انجام نشود و تحقق نیابد، و اصلاح و تغییرات مورد نظر صورت نگیرد، طبیعی است که مسیر جنبش ادامه پیدا خواهد کرد و احتمال این که مطالبات جنبش بالاتر از حد فعلی رود و شعارهای مردم حادتر از گذشته شود، بیش‌تر خواهد شد.

با اشاره به سیستم انتخابات و تغییر صحیح حاکمیت در کشورهای دیگر جهان از جمله انتخابات اخیر انگلستان: ببینید در آن‌جا این‌گونه نیست که گروهی آن‌چنان دلبسته‌گی به حکومت پیدا کنند که توجیه شرعی هم برای ادامه‌ی آن بیاورند که اگر ما نباشیم، کشور کن‌فیکون می‌شود. من باید به آقایان خاطرنشان کنم که ملت بزرگ ایران، با بودن یا نبودن شما، کن‌فیکون نخواهد شد.

در پاسخ به یکی از مادران بازداشت‌شده‌گان که خواستار تأسیس یک شبکه‌ی تلویزیونی یا یک رسانه‌ی متعلق به جنبش شد: همه در این مورد باید تلاش و کمک کنند و ما در فکر این مهم هستیم.

منبع: http://www.rahesabz.net/story/15365

Advertisements
این نوشته در نامشخص ارسال شده و با , برچسب‌گذاری شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

2 پاسخ برای گزیده‌هایی از سخنان اخیر میرحسین موسوی: احتمال دارد که مطالبات جنبش بالاتر از حد فعلی رود

  1. abdoli :گفت

    رژیم خیلی وقت است که پاسخ خود را داده . مگر نمیبینید چه حریصانه میکشد و اعدام میکند. تکلیف را یکسره کرده و جائی برای تدبیر و سیاست نگذاشته. باید به مردم بگویند که هر کس به فکر دفاع خود باشد وهرچه لازم میداند بکند. نه بزرگوار موسویا باید» به دنبال این باشید که بهر نحوی که شده سیستم را تسخیر کرد حتی به قیمت فاشیسم» مردمی سازمان نیافته و تجزیه. زیرا بهتر از گوسفند بودن که شبان به کشتارگاه میبرد و ذبح میکند و پوست میکند و گوشت میفروشد. بهر قیمت از این بن بست کشتارگاهی رژیم باید رها شد. مگرنه که از گوشه وکنار ایران جنگهای محلی سرنجام ایران را کمی از دست عربها رهانید.باید کاری کرد که معادلات قدرتهای بزرگ تغییر کند. استانهای ایران جدا گروههای مسلح و رژیم را در همه جا در گیر بکنند. نه اینکه مردم ایران نشستند و رژیم تنها با پژاک و کمیدر سیستان بلوچستاندر گیر شد. آقای موسوی هم قدرت تصمیم گیری ندارد وگرباید ضد کودتا عمل میکرد و قبل از رژیم پیروزی خود را اعلام و مردم به خیابان و بر نمیگشتند و زیاد میشدند تا همه جا را محاصره واحیانن اسلحه هم میگرفتند.

  2. sima :گفت

    So, Mousavi is a changed man and he does not believe in killing anymore. I do hope so. I hope he apologizes to the families of the victims in the 60s. Specifically what happened in Khavaran. Mousavi needs to apologize as the killings happened under his watch.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s